Jak przygotować dziecko na wizytę do lekarza.




Jak przygotować dziecko na wizytę do lekarza.

Planując z dzieckiem wizytę u lekarza – z powodu szczepienia, bilansu, kontroli, badań, czy choroby, wielu rodziców zastanawia się, co najlepiej włożyć na malucha? Jakie ubrania dla dzieci sprawdzą się najlepiej w takiej, często względnie stresującej sytuacji?

Postaw na wygodę

Szczególnie w odniesieniu do najmłodszych dzieci – noworodków, niemowląt, a nawet przedszkolaków, odpowiedni strój ma duże znaczenie. Przede wszystkim chodzi o możliwość szybkiego i bezproblemowego rozebrania i ubrania dziecka w razie potrzeby. U lekarza pediatry maluch często jest ważony, mierzony, czy osłuchiwany. Może się zatem zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o pozostawienie dziecka w samej pieluszce lub na golasa. Ubrania dla dzieci, po które sięgamy przy okazji wizyty w przychodni powinny być zatem „łatwe w obsłudze”. Najlepiej wybrać rozpinane, łatwo zdejmowalne elementy odzieży, bez konieczności przeciskania ich przez główkę dziecka, czy też skomplikowanego sposobu zakładania. Lepiej postawić na napy i zatrzaski niż guziki i inne skomplikowane wiązania.

Pamiętaj, że w przychodni bywa bardzo gorąco

W różnego rodzaju przychodniach i placówkach medycznych, a już zwłaszcza takich, gdzie przyjmowani są mali pacjenci, panuje na ogół dosyć wysoka temperatura. Warto również i to wziąć pod uwagę, dobierając swój na wizytę dziecku. Lepiej postawić na luźne, przewiewne elementy garderoby, a także ubrań malucha warstwowo, aby móc w razie potrzeby zdjąć dodatkowe warstwy ubrania. Dziecko zgrzane i spocone z pewnością nie będzie czuło się zbyt komfortowo, co może przerodzić się w jeszcze większe odczuwanie niepokoju, nerwy, marudzenie i płacz.

Jak ubrać dziecko na szczepienie?

Oczywiście ważny jest także sam cel wizyty i rodzaj usług, z jakich planujemy skorzystać. Jeśli naszym celem jest szczepienie maluszka albo pobieranie krwi, warto włożyć ciuszki, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe odsłonięcie rączek oraz nóżek. Mogą to być body bez albo na krótki rękaw, krótkie bluzeczki i spodenki, ale również długie elementy stroju, o ile nie będą zbyt obcisłe i pozwolą na łatwe podwinięcie i podciągnięcie do góry w razie potrzeby. Cały strój należy także dostosować do panującej pory roku i pogody za oknem.

Nie zapomnij o ciuszkach na zmianę

Zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, warto zawsze mieć ze sobą zestaw ubranek na zmianę. Mogą bowiem przytrafić nam się różne sytuacje, zwłaszcza, że wizyta u lekarza to dla dziecka często spory stres. Ciuszki mogą się zabrudzić, czy zaplamić, maluch, który dopiero uczy się korzystania z toalety, może zaliczyć niespodziewaną wpadkę. Scenariusze mogą być różne, dlatego warto być przygotowanym na najróżniejsze sytuacje.

Co jeszcze warto ze sobą zabrać?

Oprócz oczywistych przedmiotów czyli książeczki zdrowia, czy innej koniecznej dokumentacji medycznej, warto mieć ze sobą także dodatkowe pieluszki (w przypadku najmłodszych dzieci), nawilżane chusteczki, butelkę lub bidon z piciem, ulubioną pieluszkę albo zabawkę dziecka, która zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa, smoczek jeżeli go używa, ewentualne przekąski w razie konieczności dłuższego oczekiwania w kolejce.

Starszemu maluchowi, któremu czas spędzony w poczekalni może się dłużyć warto zabrać interesującą książeczkę, kilka figurek, czy małych samochodzików, którymi lubi się bawić i które zajmą go chociaż na chwilę. W wielu przychodniach są jednak zorganizowane także specjalne kąciki dla dzieci, wyposażone w stolik do malowania i inne atrakcje. Przydatny może być także kocyk albo większa pieluszka, na której będzie można położyć dziecko do ważenia i badania.

Co jeżeli dziecko się boi?

Jeśli maluch jest już nieco starszy i świadomy, czym jest wizyta u lekarza, a już zwłaszcza szczepienie, może to budzić w nim pewne obawy, a nawet i lęk. Warto na spokojnie wytłumaczyć dziecku w jakim celu udajecie się na wizytę, jak będzie przebiegała i co konkretnie będzie się tam działo. Lepiej poinformować je w dniu wizyty, nie robić tego z dużym wyprzedzeniem, gdyż to mogłoby tylko spotęgować stres, a nawet wywołać problemy ze snem. Należy zapewnić malucha o swojej obecności i wsparciu, dopingować i pomagać jak najłagodniej przejść przez takie wydarzenie. Możemy oczywiście także nagrodzić dziecko, kiedy będzie już po wszystkim – zabrać na lody albo kupić jakiś drobiazg, który je ucieszy.