Jak przygotować się na wizytę lekarską?
Wizyty u lekarza wiążą się z mniejszym bądź większym stresem. Bez względu na to, czy są to rutynowe badania, czy dopadła nas jakaś choroba, z reguły czujemy lekki dyskomfort w związku z planowanym spotkaniem z lekarzem bądź specjalista. Sprawdźmy, jak przygotować się na wizytę lekarską, aby poczuć się maksymalnie pewnie i wygodnie, a tym samym zaoszczędzić sobie nerwów.
Jak przygotować się na wizytę lekarską?
Oczywiście wiele zależy tutaj od celu samej wizyty i dolegliwości, które nam towarzyszą. Przykładowo wiadomo, że na przykład na badanie krwi najlepiej wybrać się z samego rana i pozostać na czczo. Mówiąc jednak ogólnie, koniecznie należy zabrać ze sobą dowód osobisty i ewentualną dotychczasową dokumentację medyczną. Czy warto przygotować sobie wcześnie listę pytań? Oczywiście, że tak! Dobrym przykładem może być tutaj wizyta ciążowa – przyszła mama na ogół może mieć ich całkiem sporo i najlepiej byłoby mieć taką listę przy sobie, by o niczym nie zapomnieć i aby lekarz mógł rozwiać wszystkie ewentualne wątpliwości. Przyda się także kartka i długopis – celem zapisania ważnych informacji, wskazówek i porad lekarskich, dawkowania leków. Czy coś jeszcze? Jeżeli udajemy się na wizytę lekarską z powodu złego samopoczucia, warto zaobserwować dokładne objawy i symptomy, które odczuwamy oraz długość i częstotliwość ich trwania, aby jak najlepiej zobrazować lekarzowi, co nam dolega i z jakim problemem do niego przychodzimy.
Jak ubrać się na wizytę u lekarza?
wpis powstał we współpracy z naszym partnerem serwisem modowym
Przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Tak, aby ubrania, które mamy na sobie nie utrudniały ewentualnych badań. Dobrą opcją może być tak zwany strój „na cebulkę” – prosty, swobodny, codzienny, typu t-shirt i jeansy damskie bądź męskie, sportowe buty np. trampki i tenisówki damskie lub męskie.
Szczególną wagę do stroju warto przyłożyć podczas wizyt ginekologicznych (świetnie sprawdzają się tutaj sukienki, spódnice, tuniki lub dłuższe bluzki) oraz przy przeprowadzaniu badań typu RTG, tomografia, rezonans magnetyczny, podczas których bardzo ważne jest to, aby nie mieć na sobie żadnej biżuterii. Ciekawe modele sukienek znajdziesz na stronie parnera
Wizyta z dzieckiem – jak pomóc mu pokochać strach
Skoro my – dorośli odczuwamy często pewien dyskomfort w związku z planowaną wizytą u lekarza, nie ma się co dziwić, że dla małych dzieci jest to trudne i często bardzo stresujące przeżycie. Przede wszystkim warto znaleźć miejsce, w którym panuje przyjazna i miła atmosfera. Często w wielu przychodniach można znaleźć tak zwany kącik dla dzieci, gdzie mogą pobawić się podczas czekania na swoją kolei.
Najlepiej wspierać malucha, dodawać mu otuchy i tłumaczyć, czego może się spodziewać po takiej wizycie. Lepiej nie mówić mu także o planowanym terminie zbyt wcześnie – wystarczy dzień lub dwa wcześniej – nie ma sensu stresować dziecka na długo przed, aby w napięciu czekało aż dzień wizyty w końcu nadejdzie. W nagrodę za odwagę, warto kiedy będzie już po wszystkim, czyli po badaniu lub spotkaniu z lekarzem, zrobić dziecku jakąś małą niespodziankę – kupić jakiś drobiazg lub na przykład zabrać je na lody, czy basen. Aby oswoić nieco strach przed wizytą, można także wcześniej próbować w domu ćwiczyć z maluchem jak taka wizyta będzie przebiegać, na przykład bawiąc się we wspólne odgrywanie ról, a tym samych robiąc z tego wspaniałą zabawę. Dziecko poczuje się pewniej, wiedząc, co go czeka, jakie pytania i prośby może usłyszeć w gabinecie.