Jak spacerować z psem
Jak spacerować z psem? Decydując się na adopcję lub zakup psa z hodowli, zobowiązujesz się do zapewnienia mu odpowiednich warunków i bezpieczeństwa. Mowa, oczywiście, nie tylko o dobrej jakościowo karmie czy regularnych wizytach u weterynarza. Równie ważne są spacery. Sprawdź, jak powinny wyglądać, aby zadbać o zdrowie i regularną aktywność fizyczną zwierzaka!

ABC spacerów z psem – najważniejsze wskazówki

Już na samym początku warto podkreślić, że spacery z psem nie polegają wyłącznie na załatwieniu przez zwierzaka jego potrzeb fizjologicznych. Właśnie dlatego, jeśli do tej pory wyprowadzałeś go 2 razy dziennie na 15 minut, to najwyższy czas to zmienić. W trakcie wyjść z pupilem koniecznie zapewnij mu dużo ruchu i zabawy. Możesz wziąć ze sobą na przykład piłeczkę lub wybrać się do miejsca, w którym sąsiedzi wyprowadzają swoje psy. Dzięki temu zadbasz o to, aby Twój czworonóg miał regularny kontakt socjalny z innymi zwierzakami. Dobrym pomysłem jest regularne zabieranie psa do parku czy lasu, w których może odkrywać nowe zapachy, węszyć czy po prostu tarzać się w trawie. Takie wypady to również znakomita okazja, aby Twój czworonożny przyjaciel mógł pobiegać swobodnie bez smyczy i kagańca. Co więcej, pamiętaj, aby regularnie zmieniać trasy spacerów, ponieważ nowe doznania i ekscytacja nieznanymi do tej pory zapachami to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie Twojemu psu szczęścia.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Przyjmuje się, że powinno się wyprowadzać psa na spacer przynajmniej 2-3 razy dziennie. Oczywiście, częstotliwość wyjść jest uzależniona na przykład od wieku czy rasy zwierzaka. Niektóre czworonogi potrzebują dużo aktywności na świeżym powietrzu, podczas gdy inne uwielbiają spędzać całe dnie na wygodnej kanapie, a na dwór wychodzą tylko po to, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Bez względu na to, czy spacerujecie 2, czy 5 razy dziennie – jedno z wyjść powinno być dłuższe, aby zwierzak miał wystarczająco dużo czasu, żeby się wybiegać, wybawić i po prostu zmęczyć. Inne spacery, na przykład ten przed pracą czy późnym wieczorem, mogą trwać około 30 minut.

Jak ubrać się na spacer z psem?

Spacer z psem powinien być przyjemnością nie tylko dla Twojego czworonoga, ale także dla Ciebie. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie ubrania i buty, które zapewnią Ci komfort podczas szaleństw z pupilem na dworze oraz ochronią Cię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W zależności od pogody możesz postawić zarówno na ciepłą parkę z kapturem, jak i na lekką kurtkę przeciwdeszczową. Dzięki takiemu okryciu wierzchniemu nawet niespodziewany deszcz nie przerwie spaceru. Dodatkowo ubierz komfortowe obuwie, które pozwoli Ci nadążyć za Twoim psem i pomoże Ci w uniknięciu przypadkowego upadku na nierównym podłożu. Strzałem w dziesiątkę są buty sportowe damskie i męskie, dzięki którym nawet bieganie ze zwierzakiem po lesie będzie bezpieczne i wygodne.