Jak dopasować okulary do stylizacji
Okulary to podstawowa metoda korekcji wad wzroku. Nosi je obecnie coraz więcej osób, w tym młodych. Dużo czasu przed komputerem, telefonem, telewizorem czy przy sztucznym świetle powoduje, że nasze oczy nie mają łatwego życia. Jednak okulary już dawno przestały być tylko remedium dla krótkowidzów czy
astygmatyków. Stały się też istotnym dodatkiem do stylizacji. Pomagają podkreślić charakter, styl i naszą
wyjątkowość. Dzięki rozmaitym kształtom i kolorom oprawek można wybrać idealne okulary dla siebie i do każdego ubioru. Ale jak dopasować je do stylizacji?

Jak dobrać okulary do twarzy?

Aby dobrze wyglądać w okularach trzeba je przede wszystkim dobrać odpowiednio do swojej twarzy. Dla osób z okrągłą twarzą najlepsze będą oprawki o ostrzejszych brzegach (kwadratowe, prostokątne czy nawet kocie oprawki). Przy twarzy trójkątnej lub kwadratowej najlepszym wyborem będą zaś okrągłe. Najłatwiej mają osoby o owalnej twarzy, bo pasuje im niemal każdy rodzaj okularów. Przy ostrzejszych rysach twarzy lepiej postawić na cienkie oprawki, a jeśli chcemy dodać sobie profesjonalizmu i elegancji, postawmy na grubsze. Kolor oprawek zaś należy dopasować do koloru oczu, skóry czy włosów. Panie jednak muszą pamiętać o tym, że robią często makijaż, który zmienia nieco kolor twarzy. Wiele osób decyduje się na zakup kilku par okularów, aby dopasować je do różnych stylizacji.

Uniwersalne oprawki – pewniaki do każdej stylizacji

Nieważne jaka stylizacja – koszule damskie, spodnie, spódnica, sukienka – są pewne rodzaje oprawek, które będą pasowały do każdego rodzaju stylizacji. Bardzo modne obecnie są znów okulary z lat 70 i 80. Wiele osób znów nosi okrąglutkie lenonki, które często są spotykane nie tylko jako korekcyjne, ale i przeciwsłoneczne. Podobnie okulary aviatorki, które idealnie pasują do skórzanej kurtki i sportowych butów. Bardzo uniwersalne są także oprawki prostokątne lub kwadratowe, zwłaszcza w kolorze czarnym. Dodają profesjonalizmu. Są idealne dla studentów i do biznesowego looku. Hitem ostatnich lat wśród kobiet stały się kocie oprawki. Pasują do nawet szalonych stylizacji, zwłaszcza gdy wybierze się odpowiedni kolor. Można dzięki nim uzyskać naprawdę elegancki efekt.

Okulary na lato

Latem nosimy głównie okulary przeciwsłoneczne. Dla osób noszących okulary korekcyjne noszenie takich okularów może być problematyczne, ale na rynku można znaleźć specjalne przeciwsłoneczne nakładki na okulary korekcyjne. W przypadku okularów przeciwsłonecznych wybór jest nieco inny niż przy korekcyjnych. Do wyboru są idealne na imprezy, kolorowe i okrągłe hippie, a także pilotki ze szkłami w gradient czy też ciemne aviatorki. Te nie tylko pozwolą poczuć klimat wakacji, ale dodadzą też odrobiny tajemniczości. Okulary przeciwsłoneczne, podobnie, jak korekcyjne także należy dobrać do kształtu twarzy. Tutaj jednak ważne jest przyleganie okularów do twarzy, by promienie słoneczne nie docierały do oczu.

Połączenie elegancji z klasyką

Kiedy ktoś kocha zarówno elegancję, jak i klasykę, znalezienie kompromisu może okazać się wyzwaniem. W przypadku okularów również takie połączenie jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy postawić na okulary geometryczne. Takie połączenie może zapewnić naprawdę zjawiskowy efekt. Idealne okulary geometryczne bez problemu dopasują się do każdego ubrania – czy to sweterka kaszmirowego, czy do marynarki i mokasynów. To już powiew elegancji w oxfordzkim stylu. Sprawdzą się znakomicie na każdą okazję, zarówno na co dzień, jak i do pracy czy na spotkanie ze znajomymi.

Okulary a płeć

W przypadku okularów płeć nie ma wielkiego znaczenia. Nie ma specjalnego rozróżnienia okularów na damskie i męskie. Ewentualnie niektóre kolory czy kształty mogą nie pasować do płci. Panom raczej nie pasują kocie oprawki, a także takie w kolorze różowym albo fioletowym czy wielokolorowe i błyszczące. Najlepsze dla panów są klasyczne kolory – czerń, brąz i szary. Mimo wszystko i panie i panowie mogą wybierać w niemal każdym rodzaju okularów. Takie same okulary mogą idealnie pasować do sukienki, ale także do garnituru. Wybierając okulary pamiętajmy jednak o tym, że przede wszystkim mamy w nich dobrze widzieć i dopasować je do swojej twarzy. O dopasowaniu do stylizacji myślmy dopiero później. Najważniejsze są nasze oczy, bo korekcja wzroku jest podstawową funkcją okularów. Na wygląd okulary wpływają przy okazji.