Dlaczego warto żyć w Polsce?
Cudze chwalicie, swojego nie znacie – głosi znane powiedzenie. Wiele w tym prawdy, bo często zachwalamy zagraniczne jedzenie, atrakcje czy zabytki nie dostrzegając tego, co mamy w naszym pięknym kraju. Wolimy też narzekać na sytuację polityczną i coraz droższe życie niż zobaczyć, jaki nasz kraj jest piękny i ile zalet ma mieszkanie w Polsce. Oto dlaczego nie warto uciekać za granicę.

Mnóstwo pięknych miejsc

Nie musimy wyjeżdżać na dalekie zagraniczne wakacje. W naszym kraju mamy mnóstwo możliwości ich spędzenia. Możemy pojechać nad morze, w góry, nad mazurskie jeziora czy w wiele innych pięknych miejsc. Polska jest pełna malowniczych krajobrazów, lasów, łąk i pól. W którym kraju znajdziemy takie zróżnicowanie geograficzne i przyrodnicze? Który kraj ma zarówno dostęp do morza, jak i góry? Polska to jeden z nielicznych takich krajów. Mamy też piękne, wielkie miasta, w których także czeka na turystów wiele atrakcji, a i mieszkańcy mają w czym wybierać.

Pyszne jedzenie

Polacy mieszkający za granicą na pytanie o to, czego im najbardziej brakuje zgodnie odpowiadają, że polskiego jedzenia. Natomiast zagraniczni turyści zachwycają się polską kuchnią. Kotlet schabowy, pierogi, naleśniki, placki ziemniaczane, żurek, bigos, kiełbasy czy pyszne pieczywo to tylko przykłady rarytasów trafiających na polskie stoły. Może polska kuchnia nie należy do najzdrowszych, a wiele potraw jest dość ciężko strawnych, to jednak ich smak przyćmiewa te wady. Polska słynie także ze wspaniałych żywieniowych zwyczajów związanych np. ze świętami. Na Boże Narodzenie na wigilijnym stole królują grzyby, kiszona kapusta, karp czy czerwony barszcz z uszkami, a także pierniki, a na Wielkanocnym pyszny żurek, babki i mazurki. Poszczególne regiony kraju także słyną z własnych produktów, potraw i wypieków.

Rozwijająca się wciąż sztuka

Polacy lgną w ostatnim czasie do kin, teatrów, muzeów, księgarni czy na koncerty. Coraz więcej osób czyta książki w formie tradycyjnej lub elektronicznej i coraz więcej osób je pisze. Ponadto Polska słynie ze znakomitych filmów, a także muzyki. Różnorodność muzyczna jest tutaj ogromna i fan każdego gatunku znajdzie tu coś dla siebie. Polska muzyka to nie tylko pop, ale także rock, rap, hip-hop, folk, muzyka ludowa czy muzyka klasyczna. Nie brakuje miejsc, gdzie można dobrze się bawić przy muzyce. Wiele do oglądania jest nie tylko w kinach, ale także w telewizji z powodu licznych seriali czy programów. W Polsce jest wielu artystów – aktorów, muzyków czy pisarzy, którzy odnoszą sukcesy również na arenie międzynarodowej. Znaczenie w naszym kraju ma także moda. Nie brakuje projektantów i pokazów mody, które oglądają tłumy.

Polski sport

Może na Igrzyskach wciąż jesteśmy w tyle za wieloma innymi krajami, ale polski sport jest na naprawdę dobrym poziomie. Mecze siatkówki, piłki nożnej czy konkursy skoków narciarskich przyciągają tłumy na trybuny. Ludzie z innych krajów, w tym sportowcy i trenerzy twierdzą bez zawahania, że Polacy są najlepszymi kibicami na świecie, a na sportowych arenach podczas zawodów panuje wyjątkowa, niepowtarzalna atmosfera. Sukcesy sportowe motywują wszystkich Polaków do ruszenia się z kanap, a wiele ścieżek i szlaków zachęca do wędrówek czy jeżdżenia na rowerze. Liczne baseny przyciągają miłośników pływania, a na orlikach już kilkuletnie dzieci grają w piłkę. Przy placach zabaw dla dzieci znajdują się także obiekty sportowe umożliwiające granie w wiele dyscyplin- piłkę nożną, ręczną, czy koszykówkę.

W Polsce dobrze rozwinięta jest także edukacja. Już na wsiach są szkoły podstawowe, a w dużych miastach jest masa szkół średnich i wyższych oferujących kształcenie w rozmaitych kierunkach i zdobywanie różnorodnych specjalizacji i zawodów. Polska to wspaniały kraj, z tradycjami, autentycznymi i gościnnymi ludźmi i wieloma innymi zaletami, za które warto ją docenić.