RTG panoramiczne zębów, jak się przygotować do badania?
Artykuł sponsorowany

Dbałość o piękny, biały, a przede wszystkim zdrowy uśmiech to jedna z rzeczy, którą zdecydowanie warto robić dla samego siebie. Regularne wizyty i przeglądy stomatologiczne powinny być jednym z obowiązkowych punktów na liście corocznych profilaktycznych badań – tuż obok wyników laboratoryjnych, czy kontroli ginekologicznych. Jeżeli chodzi o zęby, najczęstsze zabiegi polegają na usuwaniu ewentualnych ubytków, piastowaniu, wybielaniu, wyrywaniu, wstawianiu implantów oraz wykonywaniu zdjęć RTG. sprawdźmy, na czym dokładnie to polega i jak się na taką usługę odpowiednio przygotować.

Co to jest RTG stomatologiczne?

RTG stomatologiczne to po prostu wykonanie zdjęcia danego zęba bądź większego fragmentu jamy ustnej. W badaniu tym wykorzystuje się promieniowanie typu X. Największą zaletę tego typu zdjęcia stanowi fakt, że umożliwia na nieporównywalnie dokładniejszy i pełniejszy obraz zęba, jego budowy, struktury, ewentualnych ubytków niż byłoby to widoczne po prostu gołym okiem. Natomiast RTG panoramiczne zębów obejmuje nie jeden konkretny ząb, ale obraz całej szczęki i żuchwy wraz z tkankami, a nawet kośćmi.

W jakim celu się je wykonuje?

Zwykłe RTG pojedynczego zęba wykonuje się we wszystkich sytuacjach wymagających dokładnego zobrazowania i sprawdzenia jego stanu. Natomiast RTG panoramiczne zaleca wykonać się między innymi w takich sytuacjach jak: ogólna ocena stanu całego uzębienia pod kontem występowania próchnicy, leczenia kanałowego, ubytków i wypełnień, choroby przyzębia, leczenie w zakresie protetyki, implantologii, ortodontologii, usuwanie zębów, diagnostyka zmian nowotworowych w jamie ustnej.

Jak przygotować się do zdjęcia?

Czy można obawiać się tego typu badania? Absolutnie nie ma czego się bać, ponieważ jest to usługa całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna oraz bardzo szybka. Odbywa się w specjalnie przystosowanej pracowni RTG. W przypadku RTG panoramicznego pacjent będzie musiał jedynie przez kilka sekund pozostać w bezruchu oraz zagryźć specjalny ustnik, dzięki któremu zęby górne oraz dolne nie będą nakładały się na siebie. Warto założyć na siebie swobodny i wygodny strój – wygodne spodnie męskie, do tego zwykły t-shirt albo bluza w zależności od pogody. Elementy typu koszula damska, koszule męskie eleganckie, albo marynarka lepiej zostawić na inne okazje. Do wykonania zdjęć uzębienia generalnie nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. A czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania tego typu badań? Ponieważ pantomogram, czyli urządzenie wykonujące zdjęcia panoramiczne wykorzystuje w swoim działaniu promieniowanie rentgenowskie, absolutnie nie powinno się wykonywać tego typu usług u kobiet ciężarnych. Nie zaleca się także wykonywania zdjęć RTG u dzieci.

Czy warto skorzystać z tego typu usług?

Zdecydowanie tak! Zwłaszcza jeśli skorzysta się z usług RTG w dobrej, sprawdzonej pracown, którą wyróżnia nowoczesny, dokładny, z jednocześnie maksymalnie jak najbardziej bezpieczny sprzęt do badań. Gotowy wynik otrzymuje się najczęściej w formie wydruku lub zapisany na nośniku danych. Zaleca się wykonywanie zdjęć RTG pełnego uzębienia nawet w celach profilaktycznych, na przykład raz na dwa lata celem sprawdzenia jego stanu i podjęcia ewentualnego leczenia jeszcze zanim pojawią się poważne problemy, czy dolegliwości bólowe. Tego typu badanie jest także z reguły koniecznością jeśli planuje się założyć aparat ortodontyczny.