Strój dla początkującego jeźdźca konnego
Strój dla początkującego jeźdźca konnego
Zaczynając dopiero przygodę z jazdą konną, trzeba pomyśleć przede wszystkim o stroju. Prawdziwy strój jeździecki to nietania rzecz. Koszty mogą przerosnąć niejedną osobę, dlatego nie warto od razu kompletować profesjonalnych elementów. Nigdy nie wiemy, czy jazda na koniu nam się spodoba, więc nie warto wydawać pieniędzy na marne. Na start możemy znaleźć coś odpowiedniego nawet we własnej szafie. Jaki strój wystarczy początkującemu jeźdźcowi?
Profesjonalny strój do jazdy konnej
Strój do jazdy konnej może nie wyglądać zbyt estetycznie. Chodzi w nim jednak przede wszystkim o bezpieczeństwo, a nie o wygląd. Konie są wyjątkowo wrażliwe na różne bodźce, które łatwo wyprowadzają je z równowagi. Nagle koń może się spłoszyć lub zdenerwować, a rekcja często jest gwałtowna, co może skończyć się upadkiem z poważnymi, a nawet tragicznymi konsekwencjami. Profesjonalny strój został więc stworzony z myślą o tym, by ryzyko poważnych obrażeń w razie upadku było jak najmniejsze. Rzecz jasna najważniejszym elementem stroju jeździeckiego jest kask. Głowa jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia, których skutki są najpoważniejsze. Ten kask to tak zwany toczek i najlepiej kupić nowy, a nie używany, mimo wysokiej ceny. Musi być cały, bez uszkodzeń i dobrze dopasowany do głowy. Używane mogą nie spełnić tych wymogw. Mogą mieć nawet niewidoczne pęknięcia, które zwiększają znacznie ryzyko urazów głowy i mózgu.
Kolejnym elementem stroju jest koszulka, która choć może być dowolna, musi przylegać do ciała i, co ważne, zakrywać ramiona, plecy oraz dekolt, by zapobiec otarciom, na które narażone są odsłonięte części ciała, do jazdy konnej polecamy takie koszulki w mybaze.com. Inne elementy stroju zależą od pory roku. To bluza lub kurtka, w których przypadku wybór jest również dowolny, ale także powinny przylegać do ciała i nie mogą być dłuższe niż do bioder. Nie można bowiem siedzieć na kurtce. Ponadto rękawy nie mogą być ani za szerokie, ani za długie. Bardzo istotny element jeździeckiego stroju stanowi kamizelka ochronna, chroniąca kolejne części ciała bardzo wrażliwe na urazy, a czyli żebra i kręgosłup.
Kolejną ważną rzeczą są rękawice, które chronią dłonie przed otarciami, powodowanymi przez wodze. Początkującemu jeźdźcowi wystarczą nawet rękawice ogrodnicze z gumową powłoką. Pamiętajmy jednak, że profesjonalne rękawice mają wzmocnienia między kciukiem a palcem wskazującym, a także między serdecznym a małym. A co na nogi? Najlepiej specjalne spodnie, czyli bryczesy, wysokie skarpety jeździeckie, ochraniacze, a także jeździeckie obuwie. Istnieje cztery pojęcia związane z jeździeckim obuwiem: sztyblety, sztylpy, oficerki lub czapsy, zobacz te sztyblety wykonane są ze skóry Oficerki damskie będą najlepszym wyborem dla pań. Wraz z ochraniaczami, buty chronią łydki, kolana oraz stopy. Sztylpy są ochraniaczami do sztybletów, zaś czapsy to uniwersalne ochraniacze do wszystkich rodzajów obuwia.
Strój dla początkującego jeźdźca – alternatywy dla profesjonalnego
Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jazdą konną i nie mamy pewności czy to będzie coś dla nas, nie warto wydawać pieniędzy na profesjonalne elementy stroju. Jedyne elementy, które warto kupić nowe, to wspomniany kask, kamizelka oraz ochraniacze na nogi. Koszulki, bluzy dobrej jakości bluzy znajdziesz na stronie mybaze, kurtki, spodnie czy buty można wziąć nawet ze swojej szafy. Strój należy dobrać także do pory roku i panującej w danym dniu pogody. Prawdziwe bryczesy można zastąpić każdymi przylegającymi do nóg spodniami, nawet legginsami. Zamiast obuwia jeździeckiego, na początek wystarczą nawet zwykłymi tenisówkami lub inne buty sportowe z gładką podeszwą. Można też kupić buty imitujące te jeździeckie. Pamiętajmy, aby nie posiadały jednak żadnych metalowych klamer, ponieważ noga może przez nie utknąć w strzemieniu. Skarpety jeździeckie można zaś zastąpić podkolanówkami, ale są one cienkie i bardziej podatne na uszkodzenia. Amatorzy piłki nożnej, mający w garderobie piłkarskie getry mogą z nich skorzystać. Niezależnie, czy masz prawdziwy strój, czy nie, możesz wybrać się na weekend do gospodarstwa agroturystycznego ze stadniną w Tucznie. To świetne miejsce na początek przygody z jazdą na koniu.