Pracownik w fabryce, jak dobrać strój




Musisz dobrać strój dla pracowników w fabryce? Nie wiesz jak się za to zabrać? Poznaj podstawowe fakty na temat strojów roboczych w zakładach pracy. Strój roboczy w miejscu pracy do bardzo ważna rzecz. Jego dobór jest ważny z kilku istotnych względów. Najważniejszym jest oczywiście zabezpieczenie pracowników strojem ochronnym, ale strój w firmie może spełniać jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Przystąp więc do lektury poniższych akapitów przedstawiających stroje jakie powinni nosić pracownicy fabryk.

Stroje w fabryce – rodzaje i funkcje

Stroje noszone prze pracowników fabryk można podzielić na:  odzież ochronną;  odzież roboczą.

Odzież robocza po prostu zabezpiecza pracowników przed pobrudzeniem oraz może stanowić części wizualnej identyfikacji pracowników. W tej drugiej funkcji w zupełności wystarczające będą koszulki męskie czy damskie z naszytym logo firmy czy imieniem pracownika.

Odzież ochronna ma za zadanie zapewnić pracownikom bezpieczeństwo oraz czystość. W wielu miejscach, gdzie wymagana jest sterylność chroni także używane materiały czy substancje przed skażeniem ze strony pracowników. Czasem wystarczy tutaj czepek na włosy, a czasem są to pełne skafandry z własnym obiegiem powietrza. Odzież ochronna można podzielić na kilka podstawowych typów:

  • odzież ognioodporna;
  • odzież kwasoodporna;
  • odzież antystatyczna;
  • odzież wodoodporna;
  • odzież chroniąca przed zimnem;
  • odzież chroniąca przed czynnikami chemicznymi.

Odzież ochronna koniecznie musi spełniać normę EN ISO 13688. Częścią odzież ochronnej są właściwie także kamizelki odblaskowe. Ich stosowanie jest konieczne zgodnie z polskim prawem przez pracowników transportu wewnątrzzakładowego. Kamizelki muszą spełniać normę PN- EN 471.

Odzież w fabryce – jak ją dobrać?

Odzież musi być dostosowana do pracy, jaką wykonują poszczególne osoby w fabryce. Wybór na rynku jest bardzo szeroki. Mogą to być całe kombinezony lub oddzielne spodnie i bluzy. Często stosowane są również kamizelki nie krępujące ruchów podczas pracy. W wielu miejscach może wystarczyć fartuch ochronny, które świetnie spełnia swoje zadanie. Tam, gdzie praca jest lżejsza mogą to być po prostu koszulki męskie i damskie. W wielu miejscach stosowane są również firmowe czapki z daszkiem.

Przy wyborze strojów pamiętaj o zamówienie rożnych rozmiarów zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Jeśli zatrudniasz tylko kilka osób to najlepiej poprosić ich o samodzielne wybranie pasujących do nich rozmiarów odzieży.

Pracownicy mogą także chcieć samemu zamówić sobie odzież ochronną. Jeżeli jest ona konieczna na ich stanowisku to jako pracodawca masz obowiązek wypłacić im wtedy ekwiwalent za ten zakup, określony w regulaminie Twojej firmy. Pracownik zamawiający droższą odzież, różnicę pokrywa sam.

Odzież ochronna to także obuwie. Ono również dzieli się na kilka kategorii, czyli:
  • obuwie robocze bezpieczne – S – safety;
  • obuwie robocze ochronne – P – protective;
  • obuwie robocze zawodowe – O – occupational.

Tam, gdzie nie ma zagrożenia przygnieceniem stopy lub upadkiem na nią czegoś ciężkiego, wystarczy obuwie zawodowe, zwane często obuwiem bez podnoska. Pozostałe dwie kategorie - obuwie z blachą posiada podnosek, czyli część chroniącą stopę przed zgnieceniem. W obuwiu typu S jest on bardziej wytrzymały.

Stroje w fabryce – podsumowanie

Wybierz więc strój taki, jakiego potrzebują Twoi pracownicy. Jeżeli zależy Ci tylko i wyłączenie na identyfikacji i zachowaniu porządku oraz jednocześnie reklamę swojej firmy w zupełności do tego celu wystarczą koszulki męskie lub damskie z naszytą nazwą firmy, jej logo czy też imionami Twoich pracowników. Każda hala fabryczna czy nawet niewielki warsztat nabiera profesjonalnego wyglądu, gdy cała załoga jest ubrana jednolicie. Pamiętaj, że wydatki na odzież firmową możesz traktować jako koszt prowadzenia działalności i skorzystać ze związanych z tym odliczeń. Podstawowymi warunkami takiej kwalifikacji jest oznaczenie nazwą czy logotypem firmy takiej odzieży oraz użytkownie jej w pracy.

Tam, gdzie odzieży ochronnej wymagają przepisy, jesteś zobowiązany zapewniać ja swoim pracownikom. Dotyczy to początku ich pracy, jak i wymieniania jej, gdy nastąpi jej zużycie tak, że nie będzie się ona nadawała już do użytku. W większości zakładów odzież ochronna przysługuje pracownikowi po prostu co pewien, określony w regulaminie wewnętrznym, czas.

Jeżeli prowadzisz własną fabrykę to być może zainteresuje Cię oferta firmy uni-lager.pl. To znany i renomowany polski dostawca narzędzi do utrzymania ruchu. W jej ofercie znajdziesz łożyska, pasy napędowe oraz środki smarne. Firma ta oferuje również plazmowe cięcie metalu.