Jak zmyć kosmetyki z ubrań?
Jak zmyć kosmetyki z ubrań? W trakcie wykonywania makijażu przypadkowo pobrudziłaś koszulę szminką? A może zauważyłaś na spodniach resztki samoopalacza? Nie panikuj! Jeśli zareagujesz odpowiednio szybko, to bez problemu usuniesz ślady po kosmetykach ze swoich ulubionych ubrań. Odkryj nasze sprawdzone sposoby na zmycie plam z odzieży!

Dopasuj metodę do materiału

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda na usunięcie z materiału śladów po wszystkich kosmetykach. Na szczęście przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie sposobów, które poradzą sobie ze zmyciem plam z ubrań wykonanych z bawełny, wełny jedwabiu oraz lnu. W przypadku bawełny i wełny zmycie kosmetyków z odzieży jest banalnie proste. Wystarczy sięgnąć po spirytus i namoczyć w nim wacik, a następnie przemyć delikatnie plamę. Możesz również wykorzystać… płyn do naczyń! Unikaj jednak mocnego tarcia materiału i nie zapomnij o wypraniu ubrania po zakończeniu czyszczenia. Kolejny jest jedwab, czyli szlachetna tkanina. Zauważyłaś, że Twoja ulubiona koszula damska jest pobrudzona?

W takim razie zacznij od ostrożnego zebrania z powierzchni materiału pozostałości po kosmetyku. Następnie posyp plamę mąką ziemniaczaną i strzep ją po kilkudziesięciu minutach. Po praniu nie powinno być po zabrudzeniu żadnego śladu. Z kolei w przypadku lnu zmycie kosmetyku wymaga jedynie mydła, co znacząco ułatwia pożegnanie się z trudnymi w usunięciu śladami po makijażu czy produktach do pielęgnacji ciała.

Inne sprawdzone sposoby na pozbycie się zabrudzeń po kosmetykach To jednak nie koniec!

Jak jeszcze można zmyć kosmetyki z ubrań?

Tym razem dopasuj metodę to rodzaju formuły, która pozostawiła plamę na materiale. Przykładowo antyperspirant najlepiej usuwać przy pomocy mieszanki amoniaku i mydła albo samego octu. Wymienione produkty powinny bez problemu poradzić sobie z nieestetycznymi śladami pod pachami i nie tylko. Z kolei samoopalacz możesz zmyć, sięgając po wodę i płyn do naczyń. W przypadku wyjątkowo opornych plam dobrym pomysłem będzie ponownie roztwór amoniaku. Jeśli na Twojej ulubionej koszuli damskiej zauważysz ślad po podkładzie do twarzy, który szczególnie lubi się osadzać na kołnierzykach, to nalej na wacik trochę płynu do demakijażu. Namocz delikatnie plamę, a po godzinie wypłucz ubranie w letniej wodzie. Gotowe! A co zrobić, jeśli pobrudziłaś się szminką?
W takiej sytuacji najczęściej poradzi sobie woda z odrobiną płynu do naczyń lub szamponu. Jeśli jednak ślad po pomadce zdążył już wyschnąć, to o wiele lepszym pomysłem będzie skorzystanie ze spirytusu lub benzyny. Przed próbą usunięcia plamy przy użyciu silnych, mogących odbarwiać tkaninę substancji zawsze przeprowadzaj test na niewidocznej części ubrania!