Brwinów Raszyn, Milanówek - dlaczego warto tu przyjechać
Choć najczęściej na wakacje wybierane jest morze albo góry i Mazury, to popularnością cieszą się także wielkie miasta. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko w samych miastach, ale i w miejscowościach aglomeracyjnych można sporo zobaczyć i przeżyć ciekawe chwile. Tak jest między innymi w przypadku Warszawy, w aglomeracji której znajdują się takie miejscowości, jak Brwinów, Raszyn czy Milanówek. Każda z nich ma swój urok i swoje atrakcje turystyczne.

Dlaczego warto przyjechać do Brwinowa?

Brwinów to miasto leżące w powiecie pruszkowskim, 25 km od Warszawy. Razem z Podkową Leśną oraz Milanówkiem tworzy Trójmiasto Ogrodów i bierze udział w corocznym Festiwalu Otwartych Ogrodów. Właśnie dlatego, że jest to jedno z miast – ogrodów warto tu przyjechać i je zobaczyć.

Brwinów to także wiele zabytków, takich, jak willa „Chałupka” czy „Janina”. Kolejny zabytek to Dworek Zagroda. Warty uwagi jest także dom „Amerykanka”, w którym obecnie znajdują się sklepy i można nabyć wiele ciekawych pamiątek. Warto zobaczyć również zespół pałacowy rodziny Wierusz – Kowalskich przy parku miejskim, a także cmentarz w Brwinowie, na którym pochowanych jest sporo znanych osób, w tym Jarosław Iwaszkiewicz czy aktor Wacław Kowalski. Kaplica na cmentarzu należy do zabytków sakralnych.

Dlaczego warto zobaczyć Raszyn?

Raszyn to wieś, leżąca podobnie, jak Brwinów w powiecie Pruszkowskim. Leży nad strugą Raszynką na Równinie Mazowieckiej. W Raszynie można podziwiać malownicze widoki nad Stawami Raszyńskimi.

Nie brakuje tu również zabytków. Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem Św. Szczepana, a także przydrożna kapliczka barokowa słupowa, przy której zmarł Cyprian Godebski, bohater bitwy pod Raszynem. We wsi znajduje się także pomnik bitwy pod Raszynem czy figura Boga Ojca w Falentach czy pomnik Męczeństwa. Warto zobaczyć również grób żołnierzy poległych w bitwie pod Raszynem w 1809 roku z obeliskiem z rzeźbą Matki Boskiej z 1828 roku. Jak na niewielką wieś jest naprawdę co zwiedzać i gdzie spędzić czas.

Co warto zobaczyć w Milanówku?

Milanówek to z kolei miasto w powiecie grodziskim. Należy do Trójmiasta ogrodów. Słynie z dwóch rzeczy – jedwabiu oraz krówek. Produkcja jedwabiu z nici jedwabnika trwała tutaj przez długie lata, aż do lat 90. Milanówek był więc centrum polskiego jedwabnictwa. W Milanówku można również podziwiać malownicze widoki i zapuścić się w obecne tam lasy. Do zabytków, które warto tam zobaczyć należą zaś: kościół pod wezwaniem Św. Jadwigi, zespół willowy Turczynek i wiele innych willi, a także kwatera żołnierzy z okresu II wojny światowej.

Wille i pensjonaty tworzą genius loci Milanówka, tworząc jego niepowtarzalny charakter. Podwarszawskie miejscowości zachęcają do przyjazdu różnorodnymi możliwościami aktywności. Można tutaj spacerować, jeździć na rowerze, biegać. Na każdy wypad w te tereny lepiej przygotować sobie wygodne, sportowe ubranie, takie jak bluza damska, bluza męska, t-shirty, sportowe spodnie i wygodne buty, aby żaden dyskomfort nie zakłócił przyjemności obcowania z naturą i zwiedzania zabytków.

Do tych miejscowości można bardzo łatwo dojechać z Warszawy, więc warto wybrać je na weekendowy wypad we dwoje czy ze znajomymi. To dobry wybór na chwilę odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku i naładowanie baterii przed kolejnym tygodniem pracy. Oczywiście aglomeracja warszawska to także wiele innych również ciekawych miejscowości i warto odwiedzić każdą z nich.